top of page

Dominicusweg (Holandia)

W Echt-Susteren powstaje nowy park fotowoltaiczny. Jedna czwarta działki będzie przeznaczona na cele przyrodniczo-rekreacyjne. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, gmin i lokalnych ekologów powstaną żywopłoty, ścieżki spacerowe i posadzimy drzewa owocowe.

Wartość krajobrazowa:


Park słoneczny Dominicusweg jest na różne sposoby wkomponowany w krajobraz. Cały obszar projektu ma powierzchnię około 8,9 hektara. Sam park słoneczny ma powierzchnię 6,3 hektara, co pozostawia 2,4 hektara na wkomponowanie elektrowni w krajobraz i zachowanie dystansu od okolicznych mieszkańców. Jednym z założeń było zachowanie przestronności i linii widokowych przy lokalizacji parku słonecznego. Dlatego park słoneczny jest podzielony na trzy pola. Pomiędzy tymi polami znajdują się dwie strefy zieleni o szerokości 10 i 20 metrów. Te pasy służą do wspierania ekologii i bioróżnorodności, na przykład poprzez tworzenie siedlisk dla owadów i stawianie kopczyków dla chrząszczy. Dodatkowo podjęto działania mające na celu wsparcie przepiórek, poprzez zakładanie żywopłotów oraz sadzenie kwitnących drzew owocowych.


Wartość społeczna:


Park słoneczny Dominicusweg został w dużej mierze zrealizowany dzięki szerokiej komunikacji i udziale lokalnych interesariuszy. Od początku, od stycznia 2020 roku, nawiązano kontakt z mieszkańcami, ekspertami ekologicznymi i lokalnymi organizacjami. Te rozmowy znacząco przyczyniły się do inicjatywy. Dzięki temu wkładowi, na przykład dodano do planu ścieżkę spacerową z ławką piknikową.


Wartość finansowa:


W celu realizacji 50% lokalnego udziałowca nawiązano współpracę z lokalną spółdzielnią energetyczną Echt-Susteren Energie. W tym procesie zaangażowana była także gmina. Wspólnie z różnymi stronami pracujemy obecnie nad organizacją udziału finansowego.


Proces:


Oto harmonogram realizacji Parku Słonecznego Dominicusweg:


Pozwolenie: Wrzesień 2021 - Przyznane

Subsydium SDE: Luty 2022 - Przyznane

Początek budowy: 2023 - Przewidywane

Uruchomienie: 2023 - Przewidywane


Pytania i kontakt:


Jeśli masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, na przykład o możliwościach udziału finansowego, daj nam znać przez czat lub napisz e-mail do menedżera projektu George'a Overbeke pod adresem goverbeke@solarprovidergroup.com


Dane projektu

Galerie

Rozmiar

8.9 hektary

Wydajność

6 megawatt

Oszczędność CO2

3780 tony metryczne

bottom of page